Κυριακή, 18 Σεπτεμβρίου 2011

Σπάρταθλον

Ηταν  άνοιξη του 490 π.Χ. όταν ο  ισχυρός στόλος των Περσών βρέθηκε πλέοντας με στόχο την υποδούλωση της Αθήνας. Οι Αθηναίοι υπο την ηγεσία του Μιλτιάδη συγκεντρώνουν τις δυνάμεις στο Μαραθώνα. Στον ορατό κίνδυνο για τον Ελληνισμό  στέλνουν οι Αθηναίοι,τον Φειδιππίδη στην σύμμαχο τότε Σπάρτη για να ζητήσει  βοήθεια.
Οπως γράφει ο Ηρόδοτος ο Φειδιππίδης έφτασε στη Σπάρτη την επόμενη ημέρα της αναχώρησης του απο την Αθήνα χρόνος που ήταν στα όρια της ανθρώπινης αντοχής.

Πέρασαν δυόμισι χιλιάδες χρόνια όταν ένας Βρετανός πτέραρχος της RAF ο John Foden, ο οποίος ήταν και δρομέας μεγάλων αποστάσεων αλλά και μελετητής της αρχαίας Ελληνικής ιστορίας, διαβάζοντας Ηρόδοτο διερωτήθηκε άν ένας σύγχρονος ημεροδρόμος θα μπορούσε να κάνει αυτή την διαδρομή των 245,3 χιλιομέτρων  σε ανάλογο χρόνο.
O Foden τον Οκτώβριο του 1982 με μια παρέα συναδέλφων του, δρομέων μεγάλων αποστάσεων, ήλθαν στην Αθήνα και έτρεξαν την διαδρομή του Φειδιππίδη για να δικαιώσουν τον Ηρόδοτο. Ετρεξαν πέντε δρομείς και τερμάτισαν τρεις σε χρόνο 36 έως 39 ώρες.

1982

Η επιτυχία της προσπάθεια των Βρετανών γίνεται ευρύτατα γνωστή και χάρη στη βοήθεια Ελλήνων και ξένων υποστηρικτών της, τον επόμενο χρόνο, παίρνει τη μορφή οργανωμένου αγώνα με συμμετοχή δρομέων από πολλές χώρες του κόσμου.
Το 1984 ιδρύεται ο "Διεθνής Σύνδεσμος Σπάρταθλον" και έκτοτε διοργανώνει τον αγώνα κάθε χρόνο, στα τέλη κάθε Σεπτέμβρη.

Η διαδρομή των 245,3 χλμ περιλαμβάνει άσφαλτο, αγροτικούς δρόμους αλλά και ορεινά μονοπάτια μιας και φτάνει στο υψόμετρο 1200 μέτρων. Κάθε 3 με 5 χιλιόμετρα υπάρχουν σταθμοί ανεφοδιασμού των αθλητών αλλά και για να τσεκαριστεί κάθε δρομέας αν πέρασε στο χρονικό όριο που απαιτεί ο αγώνας. Κάθε σταθμός κλείνει συγκεκριμένη ώρα κι έτσι κάθε αθλητής τρέχει να προλάβει το σταθμό ανοιχτό.

Σταθμός

Το έπαθλο του νικητή είναι ένα στεφάνι αγριελιάς και μια Σπαρτιατοπούλα θα του προσφέρει νερό από τον Ευρώτα

Τα χρονικά όρια που έχει ο αγώνας αλλά και η δύσκολη διαδρομή των 245,3 χιλιομέτρων κάνει και απλά τον τερματισμό μια σπουδαία επιτυχία

1982
Στις 8 Οκτωβρίου ξεκίνησαν οι πέντε αξιωματικοί της Βρετανικής αεροπορίας να υλοποιήσουν την ιδέα του Τζον Φόντεν.